Hájen od 16.3. do 15.6.

Minimální lovná délka: 25 cm

Není chráněn

latinsky: Leuciscus cephalus
slovensky: Jalec hlavatý
anglicky: Chub
německy: Döbel

řád: Máloostní
čeleď: Kaprovití
potrava: všežravec, dravec
délka života: 20 let
pohlavní dospělost: 3 rok
doba rozmnožování: květen

běžná velikost: 25 – 45 cm
maximum: 75 cm

Jelec Tloušť. Středně velká pohledná ryba s válcovitým tělem žijící v tekoucích vodách s výjimkou pstruhových bystřin prakticky na celém našem území. Je známý svou všežravostí a celoroční aktivitou.

Fotky této ryby na Google:

Rozlišovací znaky

Hřbetní ploutev má 2 – 3 tvrdé paprsky a 6 – 9 měkkých větvených paprsků, řitní ploutev 2 – 3 tvrdé a 7 – 9 měkkých větvených paprsků, prsní ploutev 1 tvrdý a 14 – 17 měkkých paprsků a břišní ploutev 2 tvrdé a 8 měkkých paprsků. V postranní čáře je 42 – 49 šupin (obvykle kolem 44 – 45).

Jelec tloušť má mohutné dvojřadé požerákové zuby, jedny z nejrobustnějších mezi kaprovitými rybami. Obvyklý vzorec je 2.5 – 5.2 (2 vně, 5 ve vnitřní řadě a protější oblouk totéž, jen zrcadlově otočené).

Čeho si všímat při běžném pohledu:

  • válcovité tělo s širokou hlavou
  • velké šupiny s černým síťováním
  • velká kulatá ústa
  • zakulacené ploutve (hřbetní a řitní)
  • řitní ploutev a břišní ploutve mají červenou barvu
  • ocasní ploutev je černá

Jelec tloušť je jednou z nejběžnějších ryb našich řek a potoků. Vyskytuje se i v některých stojatých vodách, zejména údolních nádržích, ale tam tvoří jen nepatrnou část rybí obsádky. Nenajdeme ho snad jen v horských pstruhových potocích anebo v zabahněných tůních.

Tělo tlouště je válcovité, protáhlé a u starších ryb často nečekaně robustní. Ústa jsou veliká a okrouhlá se středním postavením, bez vousků. Typické jsou velké okrouhlé šupiny tvořící nápadný síťový vzor. Ve vodě poznáme tlouště snadno podle výrazného červeného zbarvení řitní ploutve a ploutví břišních doplněných načernalým ocasem.

Potrava tlouště je neuvěřitelně pestrá. Živí se veškerou dostupnou rostlinnou i živočišnou potravou, kterou sbírá z hladiny ve sloupci i ze dna. Navzdory tomu se zejména starší exempláře dovedou až provokativně vyhýbat nástrahám rybářů.

Pro sportovního rybáře je tloušť cennou rybou, kterou je díky její celoroční aktivitě možno úspěšně lovit v kteroukoli roční dobu. Navíc se jedná o rybu lovitelnou všemi známými technikami (včetně muškařiny a přívlače), jejíž obliba v budoucnosti patrně ještě vzroste.

Základní údaje:

Délka:

průměrná: 25 až 45 cm
obvyklé maximum: do 55 cm

Hmotnost:

průměrná: 0,3 až 1 kg
obvyklé maximum: do 2,5 kg

Výskyt v ČR

Vyskytuje se v tekoucích vodách na celém našem území. Počet tloušťů na údolních nádržích, v pískovnách a jiných stojatých vodách většinou není tak vysoký, aby sváděl k cílenému lovu. Nejlepším místem k lovu tloušťů jsou větší řeky spadající do parmového pásma. Dobré stavy jsou na Berounce, v Sázavě, Lužnici, Otavě, některých úsecích Labe a na mnoha dalších řekách, říčkách a potocích.

Biologie druhu

Tloušť je původní a typickou rybou našich řek, kde se vyskytuje v proudech i v klidné vodě nadjezí. Postává rád v okolí břehů, zejména pod převislými větvemi, ukrývá se i na dně proudů v rýhách a prohlubních dna. Větší jedinci se zdržují raději v šeru hlubších tůní a členitých místech plných úkrytů. V létě vytahují tloušti i do prudkých proudů a pod jezy. Jsou společenští a tvoří různě početná hejna, která se zmenšují s tím, jak roste velikost jejich členů. Největší kusy tráví většinu roku jako samotáři.

Potravu tlouště tvoří larvy vodního hmyzu a ostatní vodní bezobratlí, suchozemský hmyz a u větších jedinců i drobnější ryby. Po povodních konzumuje tloušť veškeré uhynulé živočichy unášené proudem od žížal a slimáků až po utopené myši. Potravu drtí silnými požerákovými zuby, které rozdrtí i krunýře raků. Rostlinná složka tlouští potravy je stejně bohatá jako ta živočišná. Zahrnuje řasy, listy rostlin a prakticky veškeré plody napadané do vody.
Ve sběru potravy tloušť neustává ani v zimě s výjimkou období největších mrazů.

Tloušťovy smysly jsou více než dokonalé. Přes svůj pověstný zájem o vše poživatelné je neustále ve střehu. Perfektně vidí, je citlivý na hluk na břehu a po vyrušení nadlouho opouští nebezpečné místo. Jeho chuťové buňky patří mezi rybami k nejvýkonnějším, rychle najde i jedinou nástrahu, skvěle reaguje na krmení, ale snadno krmené místo opouští.
Tloušť obvykle dospívá ve třetím roce života, v chladných revírech později. Při rozmnožování se tloušti shlukují do hejn a třou se v mělkých proudech někdy i s hloubkou pouhých 20 cm. Výtěr je porcionální, což znamená, že jikry jsou uvolněny ve více dávkách – nejčastěji ve 2, ale doloženy jsou až 4.

První (obvykle větší) dávka je uvolněna při výtěru během května, další kolo výtěru se odehrává o několik týdnů později v závislosti na podmínkách. Samice klade v průměru asi 30 000 jiker, maximum u velkých jikernaček bude za hranicí 100 000. Samcům se v době výtěru tvoří jemná třecí vyrážka.

Rozměry a růst

Růst tlouště je poměrně pomalý. Jako u mnoha dalších našich ryb rostou i tlouští samice rychleji a žijí déle. Z tohoto důvodu jsou trofejní úlovky vždy jikernačky. Přesto ale není tento jev u tohoto druhu tak výrazný jako třeba u parmy. Velké rozdíly jsou také v růstu jednotlivých populací, protože tloušti z malých a nepříliš úživných vod za svými kolegy z velkých řek očividně zaostávají.

Vědecké práce obvykle zpracovávají početné vzorky menších ryb odlovené elektrickým agregátem, takže údaje o růstu trofejních exemplářů chybí. Dva tloušti z Otavy o shodné délce 51 cm byly samice ve věku 13+. Předpokládá se, že by tloušť mohl překročit věk 20 let a jsou známy úlovky přesahující délku 70 a někdy i 75 cm. Nedoložené informace hovoří o mnohem větších rybách ulovených v minulosti na Vltavě a v Labi.

Sportovní rybolov

Tloušť je hojně lovenou rybou. Důvodem je jeho skutečně pozoruhodné rozšíření, častý pobyt v blízkosti hladiny rybářům před očima, snadná lovitelnost menších exemplářů v létě pod jezy, zimní aktivita apod.
Hodně tloušťů uloví rybářští začátečníci, ale jsou i členové Petrova cechu, pro které je to nesmírně atraktivní druh, jehož lovu se věnují s nadšením velkou část sezóny, ačkoli tloušť nevyniká velikostí, extrémní bojovností nebo chutným masem. Naopak se ale zase najdou i tací, kteří tlouště nevidí příliš rádi. Jsou to například kapraři, kterým dovedou tloušti během chvilky vysbírat boilies určené někomu úplně jinému.

Obrovská cena tlouště je v možnosti lovit jej všemi dostupnými způsoby a v tom, že bere spolehlivě i v době, kdy se ostatní ryby o naše nástrahy příliš nezajímají. Jenom pro zajímavost – klasickým způsobem lovu tloušťů je plavaná, ale stejně dobře jde lovit na položenou včetně lovu na cit, na feeder apod., výborně bere i z hladiny, tvoří většinu úlovků při lovu na třepanou, je oblíben muškaři a stále více doceňován i vyznavači přívlače. Můžete mu nabízet nástrahy rostlinné, živočišné či umělé a bez ohledu na to, co zvolíte, pokud umíte, budete úspěšní.
Určitou specialitou je lov tloušťů na ovoce, což nemusí být jen notoricky známé třešně či švestky.

Možný výběr náčiní pro lov tlouště

Plavaná: Matchový prut nebo bolonézka, lze použít i běžný delší teleskopický prut. Koncový návazec v rozmezí 0,08 – 0,18 mm podle podmínek a velikosti úlovku.
Nástraha – pařená houska, masové výrobky (měkký salám, drůbeží sekaná, luncheon meat, …), ovoce, bílí červi, řasy, žížaly, rybky, …

Položená: Prut jemnější, dlouhý podle potřeby a rozlehlosti revíru. Vhodné jsou feederové pruty – kategorie light a medium – důvodem k použití výkonnějších prutů je spíš síla proudu než dostatek síly ke zdolání úlovku. Pro lov na cit jsou vhodné pruty pro lehkou přívlač.
Monofilní vlasce v rozmezí 0,10 – 0,20 mm.
Nástrahy podobné jako na plavanou.

Muškaření: Lehčí prut, na větší řece asi nejlépe devítistopý (275 cm) – AFTMA 5, na malých potocích kratší a slabší.
Návazce 0,10 – 0,18 mm podle podmínek.
Suché, mokré i nymfové mušky, případně menší strímry. Tloušti milují drobné červené doplňky a stříbrné kroužkování.

Přívlač: Pruty pro lehkou nebo ultralehkou přívlač, případně prut s chvějivou špicí. Odhozová hmotnost do 15 (výjimečně 20) g.
Monofilní vlasec 0,12 – 0,20 mm podle podmínek, případně slabá pletená šňůra.
Nejlepšími nástrahami jsou zřejmě rotační třpytky a voblery spíše menších rozměrů. Lze bez problémů použít i gumové nástrahy a občas i plandavky, ale jsou tu o něco vyšší nároky na jejich vedení než třeba u okouna. Velikost nástrahy 3 – 8 cm. Často útočí na nástrahu hned po dopadu, akceptuje i nástrahy vedené tak, aby čeřily hladinu a je možné dosáhnout úlovku i po setmění.

Třepaná: Dlouhý lehký prut s ohledem na dostatek místa na břehu (větve, křoví, …).
Vlasec 0,10 – 0,16 mm bez návazce.
Nástrahou je živý hmyz nebo suchá umělá muška, kterou je možno oživovat lehkými pohyby.

Úspěšnost braní podle měsíců v roce
(od modré do červené, bez úspěchu do úspěchu)

Úspěšnost braní podle fáze měsíce

Fáze MěsícePočet úlovků v %
Couvající50 %
Narůstající12,5 %
Úplněk12,5 %
Žádný25 %