Tolstolobec pestrý

Nemá dobu hájení

Minimální lovná délka: nemá

Není chráněn

 

latinsky: Arisichthys nobilis
slovensky: Tolstolob pestrý
anglicky: Big head Carp
německy: Marmorkarpfen
hovorově: Vodní prase, tolsťák

řád: Máloostní
čeleď: Kaprovití

potrava: plankton
délka života:
pohlavní dospělost: 3-8. rok
doba rozmnožování: umělý výtěr

běžná velikost: 60-90 cm
maximum: 130 cm

Tolstolobec Pestrý. Je dovezený druh velké kaprovité ryby živící se živočišným planktonem. Dorůstá značných rozměrů, ale obtížně se loví na udici.

Fotky této ryby na [su_tooltip style=”dark” position=”north” rounded=”yes” content=”Obrázky na googlu”]google.com[/su_tooltip] 

Obrovská těla tolstolobců plující pod hladinou uprostřed velkých vodních ploch představují lákavou, ale těžko ulovitelnou kořist.

Rozlišovací znaky

Hřbetní ploutev má 2 tvrdé paprsky a 10 měkkých větvených paprsků, řitní ploutev 3 tvrdé a 15 – 17 měkkých větvených paprsků, prsní ploutev 2 tvrdé a 12 – 14 měkkých paprsků a břišní ploutev 2 tvrdé a 7 – 8 měkkých paprsků. V postranní čáře je 110 – 124 šupin, nad postranní čárou je 27 – 34 a pod postranní čárou 16 – 18 řad šupin.

 

Čeho si všímat při běžném pohledu

Znaky společné s tolstolobikem bílým

  • velká hlava s obrovskými kulatými ústy
  • abnormálně nízko posazené oči
  • drobné šupiny

Rozdíly oproti tolstolobiku bílému

  • skvrnité zbarvení
  • prsní ploutve jsou větší a dosahují ke kořenům břišních ploutví
  • kýl na břiše začíná až za základnou břišních ploutví
  • žaberní tyčinky nesrůstají v pásku

Tolstolobec pestrý je ryba vyskytující se původně v řekách střední a jižní Číny. Jako druh vhodný pro rybniční chov byl vysazen v mnoha oblastech světa. Na naše území byl dovezen v roce 1964 z území tehdejšího SSSR a v 70. letech byl chov doplněn jedinci pocházejícími z Maďarska. Dodnes je chován jako doplňková ryba v kaprových rybnících a místy i vysazován do sportovních vod.

Tolstolobce poznáme snadno podle ohromné někdy až neforemné hlavy s nízko posazenýma očima a velkými svrchními ústy. U dospělých kusů je obvyklé tmavé skvrnité zbarvení boků doplněné tmavými ploutvemi, které obvykle postačí k odlišení od příbuzného tolstolobika bílého. Dalším znakem je ostrý kýl na břiše mezi břišními ploutvemi a ploutví řitní.
Pro sportovní rybáře je tolstolobec díky svým rozměrům atraktivním druhem, úlovky ale nejsou příliš časté.

Základní údaje

Délka:

průměrná: 60 až 90 cm
obvyklé maximum: do 120 cm
rekordní hodnoty: kolem 130 cm

Hmotnost:

průměrná: 3až 10 kg
obvyklé maximum: do 30 kg
rekordní hodnoty: kolem 35 kg, v zahraničí kolem 50 kg

Výskyt v ČR

U nás je tolstolobec nepůvodní druh. který se v přirozených podmínkách nerozmnožuje. Jeho výskyt je proto podmíněn vysazováním. Jako teplomilný planktonofágní druh je vysazován do rozlehlých stojatých vod, pokud možno v nížinách. Najdeme ho v údolních nádržích, kde někdy v létě vytahuje do oblasti přítoku, a můžeme se s ním setkat také ve větších pískovnách podél toku Moravy a Labe.

Biologie druhu

Tolstolobec pestrý je druhem, který je přizpůsoben konzumaci hrubšího planktonu. Jeho filtrační aparát není tak jemný jako u tolstolobika bílého a tak zachycuje rozměrnější objekty. Na prvním místě je to živočišný plankton, rostlinný plankton konzumují tolstolobci také a v době nedostatku živočišného planktonu může rostlinná složka i převážit. V některých obdobích bývá v trávicím traktu tolstolobců nalezen i detrit.

Na rybnících ochotně přijímají i předkládané krmivo, které nejraději sbírají z hladiny.
Pohlavně dospívají při délce kolem 70 cm, což je ve 3. – 8. roce života, u nás by se jednalo spíše o vyšší hodnoty z tohoto rozmezí. Výtěr probíhá v místech původního výskytu při teplotě 20 – 25 °C v proudící vodě u dna. Podle zeměpisné šířky k němu dochází buď jednou nebo až třikrát do roka. Samice může mít až 1,5 miliónu jiker.

V našich podmínkách nebyl přirozený výtěr dosud zaznamenán a veškerá násada pochází z umělého výtěru, který se v případě rybničního chovu provádí koncem května nebo v červnu.
V produkčním rybářství je tolstolobec ceněným druhem, ve sportovních vodách sice pomáhá využít zásoby planktonu včetně některých druhů sinic, ale vzhledem ke způsobu výživy je loveno jen malé procento ryb.

Rozměry a růst

Tolstolobec pestrý je velmi rychle rostoucí rybou, jejíž přírůstky jsou do značné míry závislé na teplotě vody a množství potravy. Tříletá ryba odchovaná na našem území tak může vážit 0,6 kg, ale třeba i 3,5 kg. V tropických nebo subtropických vodách mají tří až čtyřleté ryby roční přírůstky 4 – 6 kg a v osmém roce života překračuje jejich hmotnost 30 kg. V Maďarsku byla údajně ulovena ryba tohoto druhu vážící 50,5 kg, u nás zatím není oficiálně evidován ani úlovek přes 40 kg.

Sportovní rybolov

Druhy ryb preferující při své výživě plankton se obvykle špatně loví na udici a tolstolobec není výjimkou. Většina úlovků je dosažena náhodně při chytání kaprů. V případě nalezení krmícího se hejna je možné nabídnout rybám kus pečiva na hladině nebo těsně pod ní. Pasivní vyhřívající se ryby jsou netečné k jakýmkoli nástrahám a svádí některé nedisciplinované jedince k jejich podsekávání.

Jisté vyhlídky na ulovení tolstolobce skýtá i muškaření. Náhodné úlovky už byly zaznamenány, ale záměrný lov tohoto druhu je obtížný, protože je třeba neustále nahazovat do dráhy pohybujících se ryb a sledovat hejno na lodi z poměrně velké vzdálenosti, aby nedošlo k jeho poplašení. Záběrů je málo, což je u tolstolobce pravidlem nezávisle na zvolené technice lovu.

Pokusy o záměrné ulovení tolstolobce je třeba směřovat do teplé části roku – od května do září, kdy jsou tyto ryby nejaktivnější.

Možný výběr náčiní pro lov tolstolobce

Plavaná: Dělený kaprový prut nebo výkonný teleskop dlouhý kolem 3,5 – 4 m.
Vlasec 0,22 – 0,35 mm.
Nástraha – různé druhy pečiva.

Položená: Dělený kaprový prut nebo výkonný teleskop dlouhý kolem 3,5 – 4 m.
Vlasec 0,22 – 0,35 mm.
Nástrahy – pečivo, boilie, kukuřice, extrudy, burizony apod.

Muškaření: Prut kolem 3 m pro šňůru 7 – 8 obvykle používaný na větší strímry.
Návazce 0,20 – 0,30 mm.
Mokré mušky; vhodné vzory nebyly dosud publikovány, ale musí umožňovat prezentaci v hloubce 20 – 50 cm pod hladinou a být navázané na háčku dovolujícím zdolání ryby kolem 20 kg .

 

Úspěšnost braní podle měsíců v roce
(od modré do červené, bez úspěchu do úspěchu)

Úspěšnost braní podle fáze měsíce

Fáze Měsíce Počet úlovků v %
Couvající 100 %

Průměrná váha podle délky ryby


[button link=”https://www.crsmsodry.cz/ryby-nasich-vod/stika-obecna/” color=”custom” size=”small” type=”” shape=”” target=”_self” title=”” gradient_colors=”#fafaf7|#969695″ gradient_hover_colors=”#c2c2c0|#353634″ accent_color=”#000000″ accent_hover_color=”” bevel_color=”” border_width=”1px” border_color=”” border_hover_color=”” shadow=”” icon=”” icon_divider=”yes” icon_position=”left” modal=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””]Štika obecná[/button]    [button link=”http://www.crsmsodry.cz/ryby-nasich-vod/” color=”custom” size=”small” type=”” shape=”” target=”_self” title=”” gradient_colors=”#acabff|#1100ff” gradient_hover_colors=”#1100ff|#000745″ accent_color=”#ffffff” accent_hover_color=”” bevel_color=”” border_width=”1px” border_color=”” border_hover_color=”” shadow=”” icon=”” icon_divider=”yes” icon_position=”left” modal=”” align=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””]Ryby našich vod[/button]    [button link=”https://www.crsmsodry.cz/ryby-nasich-vod/tolstolobik-bily/” color=”custom” size=”small” type=”” shape=”” target=”_self” title=”” gradient_colors=”#fafaf7|#969695″ gradient_hover_colors=”#c2c2c0|#353634″ accent_color=”#000000″ accent_hover_color=”” bevel_color=”” border_width=”1px” border_color=”” border_hover_color=”” shadow=”” icon=”” icon_divider=”yes” icon_position=”left” modal=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””]Tolstolobik bílý[/button]